BP odkłada 20 mld USD na naprawę szkód


biznes British Petroleum tworzy nie zaplanowany fundusz naprawczy i zawiesza wypłatę dywidendy. Na giełdach w USA i Japonii po kilkudniowych wzrostach klient oddali inicjatywę sprzedającym.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka polecił rządowi zakazać tranzyt rosyjskiego gazu za pośrednictwem obręb Białorusi. jak okoliczność podał rosyjskie zaległości w płatnościach za przesył surowca. PGNiG jak przedtem nie zauważyło zmniejszenia dostaw do Polski. Po wtorkowym marazmie dzisiaj sprawa na giełdach cokolwiek się zdynamizowała. Nastąpiło to tymczasem nie prędzej po publikacji pierwszych danych zza oceanu, tymczasem nerwowość narastała już wcześniej. Próby powiększania skali wzrostów i w Warszawie, i na głównych parkietach europejskich szybko zostały zgaszone. Prezydent Chin Hu Jintao zapewnił w poniedziałek na otwarciu rozmów wysokiego szczebla ze Stanami Zjednoczonymi, że Chiny pragną kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana, nie przedstawił natomiast konkretnych terminów.Google opracowuje rewolucyjną technologię, która umożliwi naświetlenie w czasie rzeczywistym rozmów przez telefony komórkowe. Na każdy język, jakiego zażyczy sobie abonent - informują brytyjskie media. 200 mln zł kredytu obrotowego zamierza zaciągnąć na przyszły rok Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), by zapewnić firmie stabilność i zachować płynność finansową. biznes szuka banku, który udzieli jej takiego kredytu na dwa lata. Prowadzący aktywność gospodarczą podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych a oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, są zobowiązani do zapłaty do 20 grudnia danego roku ostatniej zaliczki na taksa dochodowy.

drużyna DM IDMSA odnotowała w I kwartale 2010 roku profit netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej w wysokości 16,4 mln zł, co oznacza 3-krotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (5,3 mln zł).

French Finance członek rządu Christine Lagarde reaffirmed Sunday that France probably won't meet the European Commission's revised goal for France to bring its budget deficit down to 3% of gross domestic product by 2013, but said this should be possible a year later. Strajk greckich celników, którego rezultatem były niedobory paliw na stacjach benzynowych, zakończył się po pięciu dniach w sobotę, gdy sąd w Atenach uznał akcję za nielegalną - poinformowały źródła sądowe.

Viagra z gipsu, środek odchudzający na bazie amfetaminy i zioła z ołowiem - to niektóre przykłady fałszywych leków oferowanych nielegalnie w Polsce. chyba że na rynkach utrzymają się pozytywne nastroje, a dwoje EUR-USD utrzyma stan na dole 1,50, to złoty może nabyć na wartości do poziomu 4,10 za euro - uważają ekonomiści. Francuska prokuratura prowadzi kwerenda wbrew 17 organizacjom charytatywnym, podejrzanym o sprzeniewierzenie milionowych datków - ujawnia kronika "Le Parisien". kazus dotyczy malutko znanych stowarzyszeń, w większości mających swoją główną siedzibę w Stanach Zjednoczonych.Jeszcze przedtem wakacjami z rozkładu jazdy znikną najtańsze połączenia kolejowe m.in. do Krakowa, Gdyni, Białegostoku, Wrocławia, Olsztyna czy Suwałk - ustaliło "Metro". Wczorajsza sesja zakończyła się nieznacznym wzrostem indeksów, a bieg notowań był niesłychanie zbliżony do sesji wtorkowej, gdzie po wyższym otwarciu kupującym udało się wytyczyć dzienne maksimum, wprawdzie kolejne godziny przyniosły spadek w rejon ostatniego minimum. W ub.r. na emeryturę odeszło ponad 100 tys. osób mniej niż rok wcześniej. To rezultat obcięcia przywilejów emerytalnych. Budżet wręcz przeciwnie w tym roku oszczędzi 2 mld zł - pisze "Gazeta Wyborcza".

złoty konsoliduje się


złocisty po wyjaśnieniu sytuacji w Grecji konsoliduje się w przedziale 3,88/90 zł za euro a perspektywy są korzystne. Na długu inwestorzy zainteresowani są krótkim końcem krzywej. Dzień był spokojny. Zawarto porozumienie w sprawie Grecji, co uspokoiło nastroje. Mamy niewielkie obroty, a atmosfera taktownie staje się przedświąteczna. Mamy konsolidację około 3,88/90 za euro" - powiedział Robert Kęsicki z debet Banku.

Przewozy Regionalne negocjują z PKP


PKP Polskie Linie Kolejowe żądają od Przewozów Regionalnych uregulowania płatności za dostęp do torów do 7 kwietnia, pod rygorem rozwiązania umowy. Robimy wszystko, by do tego nie doszło - powiedział PAP głosiciel Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski.

Gold hits 3-wk high as soft dollar supports


Gold prices hit a three-week high above $960 an ounce in Europe on Friday as buying linked to the weaker dollar pushed the metal through technical resistance. Spot gold hit a high of $961.00 an ounce, its firmest level since Aug. 7, and was bid at $956.60 an ounce at 1307 GMT, against $946.75 an ounce late in New York on Thursday.

rozstrzygnięcie ECB zgodna z oczekiwaniami


dziś na krajowym rynku walutowym złoty nieco się umacniał. w czasie wczorajszej sesji miała miejsce obniżenie polskiej waluty widoczna w zwyżce kursów EUR/PLN i USD/PLN do poziomów odpowiednio: 4,1800 i 2,9400. Oba kursy acz po osiągnięciu tych oporów podlegały lekkiej korekcie, na fali której na przestrzeni całej dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować stopniowe umacnianie się złotego.

Możemy stracić kieszeń


Na Litwie rusza właśnie budowa odcinka transeuropejskiego korytarza kolejowego Rail Baltica, który ma być gotowy do roku 2013. W Polsce do tego czasu budowa tej linii najpewniej poniekąd nie ruszy z miejsca - informuje "Nasz Dziennik".

Brazil Vale Agnelli Says Relations Good With President Lula -Estado


Roger Agnelli, president of Brazilian mining giant Vale SA, said Wednesday that he had always had "a good, open and sincere relationship" with Brazilian President Luis Inacio Lula da Silva, the Estado news agency reported Wednesday.

Gaz łupkowy umożliwi zmianę umowy z Gazpromem?


chyba że będzie możliwe zaspokojenie części zapotrzebowania Polski na gaz przy użyciu złoża gazu łupkowego, możliwa jest przeróbka umowy z Gazpromem na dostawę tego surowca do RP - powiedział prezes rady ministrów Donald Tusk.

Trion ma list intencyjny o współpracy z Dom Development


producent stolarki okiennej Trion podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z Dom Development, poinformowała spółka w komunikacie. Trion ma dostarczać swoje produkty la projektów mieszkaniowych dewelopera.

Dubaj się zachwiał


Dubai World ma kłopoty. Ta flagowa rządowa interes inwestycyjna, która stoi za ogromnym rozwojem urbanistycznym Dubaju, poprosiła wierzycieli o poślizg spłaty zobowiązań o pół roku. Długi Dubai World sięgają 59 miliardów dolarów - pisze Financial Times.

Stołeczne zoo nie lubi kart płatniczych


Nie dość, że warszawskie zoo honoruje wprost przeciwnie mniej popularne w Polsce karty, to jeszcze pobiera nieomal dwuprocentową prowizję w sąsiedztwie tego typu płatności - alarmuje "Życie Warszawy".

WIG20 spadł o 0,08 proc. i wyniósł 2378,40 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 0,08 proc. i wyniósł 2378,40 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł przebieg akcji 122 spółek, 174 spadł, a 60 nie zmienił się. Akcjami 7 spółek nie handlowano.

Ropa tanieje, bo jej magazynowanie w USA wzrosły już 11. tydzień z rzędu


Ropa naftowa tanieje podczas tej sesji, bo analitycy oceniają, że jej amerykańskie inwentarz wzrosły już 11. tydzień z rzędu - podają maklerzy.

EDF, Russia's Gazprom To Cooperate In South Stream Pipeline


French power company Electricite de France SA and Russian oil and gas conglomerate OAO Gazprom have agreed to cooperate in the South Stream gas pipeline project, Russian Prime członek rządu Vladimir Putin said Friday.

targowisko pieniężny czeka na decyzje ministrów finansów krajów strefy euro ws. Grecji


Najważniejszym wydarzeniem będzie spotkanie ministrów finansów krajów strefy euro w sprawie pomocy dla Grecji. Zdaniem analityków każda włość informacja z tego posiedzenia będzie wspierała euro oraz złotego.

PGE planuje wybudować w ZEDO dwa bloki gazowe o mocy 432 MW każdy


PGE planuje wybudować w Zespole Elektrowni Dolna Odra dwa bloki gazowe o mocy 432 MW każdy - poinformował dziennikarzy Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Jeśli szukasz w Zakopanem adwokata pomożemy ci rozwiązać każdy problem prawny. Nasz adwokat Zakopane posiada niezbędne doświadczenie, aby skutecznie reprezentować przed sądem zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze. Nasz adwokat Zakopane od wielu lat prowadzi kancelarię adwokacką w Zakopanem oraz w Rabce Zdrój. Jeśli chcesz, żeby pomógł ci adwokat w Rabce Zdroju znajdziesz tam również naszą kancelarię. Od wielu lat adwokat Zakopane pomaga mieszkańcom Zakopanego rozwiązywać problemy z zakresu prawa gospodarczego oraz prawa rodzinnego.