UMCS zwolni 400 osób


pertraktacje między władzami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie a związkami zawodowymi działającymi w uczelni nie doprowadziły do porozumienia. uczelnia zwolni z pracy ok. 400 osób obsługi, ich zadania przejmą firmy zewnętrzne. Władze tłumaczą, że to konieczne, aby wyprowadzić UMCS z zapaści finansowej.

Od 6 lutego zdrożeje prąd dla gospodarstw domowych, którym energię sprzedają spółki z grupy Tauron Kraj nad Wisłą Energia. W krakowskiej spółce Enion wigor ceny wzrosną średnio o 5,7 proc., a we wrocławskiej firmie EnergiaPro Gigawat o 6,4 proc. - podała w poniedziałek ekipa Tauron. Rozpoczęły się prace pod ręką budowie pierwszego w Krakowie zbiorczego punktu gromadzenia odpadów, tzw. lamusowni. Przedsięwzięcie dofinansowywane ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego rozpocznie działalność na wiosnę 2011 roku. spółka Przewozy Regionalne dostała ultimatum od PKP Polskie Linie Kolejowe: albo do 7 kwietnia zapłaci zaległe należności, czy też straci admitancja do torów. To ostanie oznaczałoby w praktyce unieruchomienie wszystkich jej pociągów.czwórka firmy są zainteresowane projektowaniem rozbudowy terminala pasażerskiego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice (MPL). Według planów, nowy obiekt o przepustowości około 7,5 mln pasażerów winien być gotowy w 2012 roku. Na początku tego tygodnia jest szansa, że złoty zyska po piątkowym osłabieniu wobec euro. Na światowym rynku emocje powoli opadają po deklaracji UE dotyczącej gotowości do pomocy dla Grecji. Daje to siłę wspólnej walucie, która zyskuje poniżej dolara. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2010 r. wyniosła rdr 1,6 proc. poniżej 1,9 proc. w kwietniu 2010 roku - podał NBP w komunikacie.

Zdaniem dilerów, zbliżające się święta Wielkiej Nocy będą stabilizowały rynki finansowe i ograniczały płynność na nich. Dla wyceny krajowego długu kluczowym wydarzeniem będzie plan finansowania potrzeb pożyczkowych w II kwartale, jaki ministerstwo finansów ogłosi w środę. Ewentualne impulsy dla złotego mogą przynieść jeno informacje z rynków bazowych.

Lechistan nie spełnia obecnie żadnego kryterium konwergencji, gdyż w lutym przestała wypełniać kryterium stóp procentowych - wynika z marcowego numeru monitora konwergencji przygotowanego dzięki MF. członek rządu rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska chciałaby, aby w przyszłym roku wydatki z funduszy unijnych na lata 2007-2013 wyniosły 24-25 mld zł. Polska jest na pierwszym miejscu w Unii, jeśli chodzi o wypłaty z tych funduszy - powiedziała we wtorek dziennikarzom.

Polsko-litewska spółka LitPol Link, która zajmuje się przygotowaniem projektu mostu energetycznego do połączenia systemów zaopatrzenia w prąd obydwu krajów, ogłosiła przetarg na przenoszenie modelu finansowo-operacyjnego dla tego przedsięwzięcia - podała we wtorek agencja BNS. Oferty mają być składane do 1 grudnia - poinformowała spółka bank Gospodarstwa Krajowego sprzedawał w czwartek euro, co może być dla rynków sygnałem do realizacji zysków i umocnić polską walutę do 4,10 za euro. aczkolwiek nadal kluczowe są informacje odnośnie problemów fiskalnych części krajów strefy euro. towarzystwo zajmująca się sprzedażą sprzętu RTV i AGD Mix Electronics ma zgodę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na werwa kontroli nad firmą z tej samej branży - Electro World Lechistan - poinformował Urząd w komunikacie.Jej budową zajmie się francusko-palestyńska spółka Betlejemski ogród Przemysłowy. Władze w Ramallah postawiły na rozwój gospodarczy, który ma ułatwić zrobienie palestyńskiego państwa. The U.S. Federal Reserve's "extensive" review of executive compensation at the country's 28 largest banks will begin shortly, Federal Reserve Governor Daniel Tarullo said Monday. Giełdowa huśtawka buja się w ostatnich dniach wybitnie mocno, co dla części inwestorów o dłuższym horyzoncie inwestycyjnym nie ma przypuszczalnie szczególnego znaczenia, aczkolwiek dla szybszych graczy oznacza znacznie zwiększoną dawkę emocji. niestety pomijając tego, że mamy wysoką zmienność, sporo ruchów w ostatnich dniach odbywa się w postaci luk na otwarciu, co wysoko utrudnia poruszanie się po rynku.

Złoty odrobił część strat poniżej dolara


To, co zrazu wyglądało jak większa korekta, skończyło się po raz dalszy niesłychanie niewielkimi ruchami. złocisty straty przy euro odrobił już w poniedziałek, a sporą punkt programu strat poniżej dolara - w piątek.

MF: państwa UE mogą samodzielnie decydować, jak walczyć z hazardem


Państwa UE mogą na własną rękę decydować czy zakazać hazardu, czy też nie, kierując się nadrzędnym interesem publicznym - powiedział PAP wyraziciel wiceministra finansów Jacka Kapicy, Witold Lisicki.

Can the economy survive survival of the banks?


Now that the banks have stabilized, expect growing focus on and unease with the cut-back in lending which has been an integral part of their survival.

SAP Chairman Sees Co-CEO Structure For Long Term


SAP AG (SAP) will be headed by dual chief executives for the long term, Chairman Hasso Plattner said Monday, a day after the supervisory board decided not to prolong CEO Leo Apotheker's contract and reinstated its previous structure.

zielony zyskuje w sąsiedztwie lepszych danych


Wtorek należał do dolara. Amerykańska środek płatniczy zyskiwała na sile względem swych konkurentów. Indeksy giełdowe obniżyły swoją wartość. Opublikowane dane makroekonomiczne, tymczasem dobre, nie zmniejszyły awersji do ryzyka.

DM IDM SA podniósł rekomendację dla GTC do "trzymaj"


Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 1 marca, podnieśli rekomendację dla GTC do "trzymaj" ze "sprzedaj", podtrzymując cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 22,1 zł.

Emerytom i rencistom więcej nie wezmą?


- wzmianka PiS i Lewicy proponują, by egzekucją - np. na sprawa banków - mogła być objęta na to samo ta część emerytury lub renty, która przekracza kwotę emerytury lub renty minimalnej. To fortel jest do rozważenia - uważa wiceminister pracy Marek Bucior.

Wzrośnie ilość upadłości w Polsce


wskaźnik Upadłości dla Polski, po spadku o 10 proc. w 2008 r., w 2009 r. wzrośnie o 26 proc. i o 13 proc. w 2010 r. - wynika z prognozy Euler Hermes.

Styczniowy rajd na giełdach trwa w najlepsze


dzisiaj rynki zgrabny "same z siebie", brakowało ponieważ paliwa w postaci danych makroekonomicznych. Kursy pchała w górę skala trendu i ufność na jego kontynuację. Na razie żadne obawy nie są w stanie zaprzestać tego marszu.

EUR/USD coraz bliżej dołka


Eurodolar po nieudanej próbie pokonania poziomu 1,3800, odbił się od tego oporu, zniżkując wczoraj w okolice 1,3600. dziś w godzinach porannych wsparcie to zostało pokonane.

przeciwdziałanie grypy: Od czosnku do seksu


Rosyjskie czwarta władza przypominają o znanych metodach zapobiegania grypie i jej leczenia, prześcigają się w poszukiwaniu nowych. Recepty, o których we wtorek pisze portal newsru.com, obejmują i czosnek i seks.

fiskus (efektywniej) szuka przekrętów


fiskus wziął się przenikliwie do roboty: w pierwszym półroczu tego roku o 40 procent wzrosła walor wykrytych zaległości podatkowych. Lepsza efektywność na tym polu ma ulżyć w łataniu dziury budżetowej - informuje "Puls Biznesu"

król metali najdroższe w historii


Cena złota na giełdzie przekroczyła historyczną barierę 1000 dolarów za uncję, dochodząc do kwoty 1006 dolarów. wprost przeciwnie raz wcześniej, w marcu 2008 roku, cena złota przekroczyła tę sumę.

Rynki FX i FI słabiej w czwartek


również jarmark walutowy, jak i obligacji traciły w czwartek, a na horyzoncie, zdaniem rynku, kolejne słabe sesje. postęp awersji do ryzyka i duża chwiejność nie budują klimatu dla umocnienia polskiej waluty i papierów - oceniają dilerzy.

US STOCKS-Wall St hits 2009 highs after home sales, Bernanke


U.S. stocks surged to 2009 highs on Friday after a surprising increase in existing home sales offered solid evidence of a recovery and positive comments from Federal Reserve Chairman Ben Bernanke bolstered optimism about the economy.

Jeśli szukasz w Zakopanem adwokata pomożemy ci rozwiązać każdy problem prawny. Nasz adwokat Zakopane posiada niezbędne doświadczenie, aby skutecznie reprezentować przed sądem zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze. Nasz adwokat Zakopane od wielu lat prowadzi kancelarię adwokacką w Zakopanem oraz w Rabce Zdrój. Jeśli chcesz, żeby pomógł ci adwokat w Rabce Zdroju znajdziesz tam również naszą kancelarię. Od wielu lat adwokat Zakopane pomaga mieszkańcom Zakopanego rozwiązywać problemy z zakresu prawa gospodarczego oraz prawa rodzinnego.