NBP nie ma obowiązek czekać


Obowiązki prezesa NBP po śmierci Sławomira Skrzypka przejął dziewiczy wiceprezes Piotr Wiesiołek. Wybór nowego szefa banku centralnego to jedno z najpilniejszych zadań marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego - informuje w specjalnym wydaniu "Gazeta Wyborcza".

Pfizer - największy na świecie koncern farmaceutyczny, sławny m.in. z produkcji Viagry - zapłaci rekordową karę w wysokości 2,3 miliarda dolarów. Amerykańskie władze oskarżyły go o stosowanie niedozwolonych metod marketingowych. W I kw. 2010 r. przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę sytuacji, jednocześnie zanotowano wzrost optymizmu prognoz, zwłaszcza odnośnie perspektyw popytu, produkcji i eksportu - wynika z informacji NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw opublikowanej w czwartek. agenda Corporate Finance Domu Maklerskiego AmerBrokers S.A. informuje, że w dniu 1 czerwca 2010 roku dla spółki MCI Management sporządzony został raport analityczny.pierwsze danie rozdanie w nowym roku wypadło na plon naszej waluty, ale wybuchu optymizmu nie bodajże (w porównaniu z 2,34 proc. wzrostem indeksu WIG20). dość dominuje spora ostrożność, w efekcie po południu euro handlowane jest w rejonie 4,09 zł, a baks 2,8370 zł. Japonia i Unia Europejska ustaliły w środę, że utworzą grupę roboczą, której zadaniem będzie wzmocnienie politycznych i ekonomicznych relacji między nimi z nadzieją, że doprowadzi to do rozpoczęcia rozmów o porozumieniu ws. wolnego handlu - pisze filia Kyodo. Od Nowego Roku nie trzeba się spodziewać wyższych cen prądu. Na zaproponowane przez firmy energetyczne podwyżki nie zgodził się biuro Regulacji Energetyki.

Zaczął się w poniedziałek i puder być w użyciu do piątku. Strajk pilotów Lufthansy, zapowiadany jak najogromniejszy w historii branży, w poniedziałek pod koniec dnia został wprawdzie zawieszony do 8 marca. Od wtorku samoloty Lufthansy zaś tanich linii Germanwings mają latać zgodnie z rozkładem, a zarząd - powiedzieć ze związkowcami o ich żądaniach.

Dziś zakończy się jubileuszowe 40-te Światowe forum Ekonomiczne w Davos. Od środy dwa i pół tysiąca delegatów z blisko stu krajów dyskutowało o najważniejszych problemach, które wymagają rozwiązania i największych wyzwaniach, jakie stoją przedtem społecznością międzynarodową. Aż 47 proc. respondentów deklaruje, że w trakcie kariery zawodowej zmieniało pracę od dwóch do pięciu cięgi - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". 19 proc. zmieniło pracę raz, a 4 proc. od sześciu do dziesięciu razy.

Sejm przyjął w piątek 16 poprawek senackich do ustawy budżetowej na 2010 r. Jak powiedział na przestrzeni czwartkowej debaty nad nimi przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Paweł Arndt (PO), są to poprawki "drobne i korygujące", które nie ingerują zasadniczo w ustawę budżetową. W Sztokholmie uruchomiono aptekę z lekami na receptę. kawa na ławę było tak wyjątkową uroczystością, że uczestniczył w nim poniekąd szwedzki członek rządu zdrowia. Nic dziwnego: jednostka jest pierwszą od 40 lat prywatną taką apteką w Szwecji. Wtorkowa sesja była swego rodzaju przeciwieństwem poniedziałkowych notowań. Po pierwsze zamiast niskich obrotów, mieliśmy bardzo przyzwoitą skalę handlu, a zamiast wyraźniejszych zmian cen w ciągu dnia, widzieliśmy stosunkowo wąską konsolidację w pozytywnym terytorium.Tanie linie lotnicze Ryanair zwrócą pieniądze pasażerom, którym przepadły bilety w okresie zawieszenia lotów. niedaleko początkowych sprzeciwów, Ryanair zgodził się też pokryć im koszt innych wydatków poniesionych na rezultat odwołania połączeń. bajkowy arabski emirat tonie w długach. Ekonomiści podkreślają, że śmiałe plany inwestycyjne szejków nie uwzględniały cykliczności koniunktury. “Alicja w krainie czarów”, klasyczna opowieść Lewisa Carolla przetworzona na trójwymiarowy film za pomocą Tima Burtona, przyniosła wytwórni Walt Disney w ten koniec tygodnia 116,3 mln dol. wpływów z biletów na rynku USA i kanadyjskim. Jest to szósty w historii wynik weekendu otwarcia.

Jerzy Pruski powołany na stanowisko prezesa BFG


zgromadzenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powołała na pozycja prezesa zarządu Jerzego Pruskiego.

Małopolska: więcej osób skorzysta z programu "Rodzina na swoim"


Więcej mieszkańców woj. małopolskiego będzie mogło skorzystać z dopłat do kredytu mieszkaniowego w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim". Od 1 kwietnia w województwie tym będzie obowiązywał dziewiczy korzystniejszy wskaźnik, uwzględniany w sąsiedztwie kredytach z dopłatą Skarbu Państwa.

Trwa batalia o zakaz wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej


Koncern British Petroleum podjął w czwartek kolejną próbę zatamowania wycieku ropy naftowej z uszkodzonego szybu w Zatoce Meksykańskiej, który powoduje spustoszenia w środowisku naturalnym. raz po raz więcej rozumie się samo przez się już o przyczynach katastrofy.

resort Gospodarki stawia prognozy


Analitycy Ministerstwa Gospodarki oceniają, że w I kwartale gospodarka wzrosła o 3,1 proc., a w całym roku wzrośnie o 3 proc.

W Grecji solidne wzrosty na giełdzie po zaoferowaniu Grekom 45 mld euro pomocy


W Grecji duże wzrosty na giełdzie w poniedziałek po zaoferowaniu przez europejskie rządy pomocy finansowej temu krajowi, która może wynieść co więcej 45 mld euro - podają maklerzy.

Nie szanowali kobiet - zapłacą 250 mln USD


Szwajcarska interes farmaceutyczna Novartis została ukarana grzywną w wysokości 250 mln USD za dyskryminację kobiet od 2002 roku. Sąd w Nowym Jorku nie miał wątpliwości - naganne jest płacenie niższych pensji damom zatrudnionym na takim samym stanowisku co mężczyzna.

W koniec tygodnia NBP zaprasza do swojej siedziby na dni otwarte


W najbliższą sobotę i niedzielę narodowy bank polski organizuje po raz siódmy dni otwarte - informuje NBP. Zwiedzający siedzibę banku centralnego będą mogli potrzymać sztabę złota, otrzymają też brykiet ze zmielonych banknotów.

Fatalna wiadomość dla pasażerów


co więcej o 10 proc. mogą wzrosnąć ceny biletów lotniczych, jeżeli Urząd Lotnictwa Cywilnego wprowadzi gigantyczne podwyżki dla linii lotniczych - informuje "Dziennik gazeta Prawna".

plik antykryzysowy nie spełnia swojej roli


W drugiej połowie sierpnia 2009 roku weszła w trwanie przepis o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców . Nowe przepisy mają na celu z jednej strony odciążyć firmom przechodzącym trudności finansowe, z drugiej uelastycznić formę i czas pracy dostosowując je do bieżącej sytuacji rynkowej. Będą prawomocne do końca 2011 roku.

odtrutka na 100-proc. VAT-u?


Przedsiębiorcy drżą na impuls o tym, że na dniach nie będzie już wolno odliczać pełnego, 100-proc. VAT od aut z popularną kratką. Ale nie wszystko stracone - na otarcie łez mają bowiem... opcja podwójnego odliczenia VAT w wysokości 60 proc.

dobrze zbudowany deprecjacja wartości złotego


Po silnym czwartkowym osłabieniu, podyktowanym pogorszeniem nastrojów na rynkach, w piątek złoty odbije się i powróci w okolice poziomu 4,00 złote za euro - uważają ekonomiści. W przyszłym tygodniu złoty może chociaż nadal się osłabiać. Zmiany na rynku walutowym pozostają bez wpływu na targ papierów dłużnych.

15 lutego dwadzieścia cztery godziny singla


doba po walentynkach, 15 lutego obchodzone będzie we Włoszech już po raz dodatkowy obrzęd singli. Przypada ono w święto świętego Faustyna, patrona samotnych serc. We Włoszech - jak przypomina się obok tej okazji - jest z grubsza 6 mln singli. Za ich "stolicę" uważa się Mediolan, gdzie stanowią oni powyżej połowę (50,6 procent) wszystkich mieszkańców.

Słowne potyczki Ministerstwa Finansów z NBP


Pierwsza sesja w nowym tygodniu upłynęła w mieszanych nastrojach.

PKB eurostrefy za IV kw. wzrósł o 0,3 proc. kdk - Barclays Capital


PKB strefy euro zwolnił w IV kw. 2009 r. do 0,3 proc. kdk poniżej wzrostu o 0,4 proc. kdk w III kw. - przewidują w czwartkowym komentarzu analitycy Barclays Capital. Swojej prognozie przypisują groźba odgórne. Oficjalne wstępne dane zostaną ogłoszone w piątek.

Pracownicy boją się upominać o zaległe płace


W ubiegłym roku o 65 odsetki wzrosła kwota pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzeń - pisze "Dziennik czasopismo Prawna". Do inspekcji pracy załoga skarżą się jednak najczęściej dopiero po zwolnieniu. A to utrudnia udowodnienie wykroczeń - zauważa gazeta.

Jeśli szukasz w Zakopanem adwokata pomożemy ci rozwiązać każdy problem prawny. Nasz adwokat Zakopane posiada niezbędne doświadczenie, aby skutecznie reprezentować przed sądem zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze. Nasz adwokat Zakopane od wielu lat prowadzi kancelarię adwokacką w Zakopanem oraz w Rabce Zdrój. Jeśli chcesz, żeby pomógł ci adwokat w Rabce Zdroju znajdziesz tam również naszą kancelarię. Od wielu lat adwokat Zakopane pomaga mieszkańcom Zakopanego rozwiązywać problemy z zakresu prawa gospodarczego oraz prawa rodzinnego.