Poprawiają się nastroje przedsiębiorców


Najnowsze badania koniunktury przeprowadzone dzięki IBnGR pokazują znaczną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców.

Japońska biznes Canon kupi za 730 mln euro holenderskiego producenta kopiarek i drukarek spółkę OcĂŠ. To element konkurencyjnej walki z branżowym przedsiębiorstwem Ricoh. Volkswagen pewnie przejmie w całości niemieckiego producenta ciężarówek, firmę MAN. Taką wiadomość podaje niemiecka gazeta "Suddeutche Zeitung", powołując się na anonimowego menedżera MAN-a. Od piątku amerykańscy użytkownicy YouTube będą mogli na serwisie wypożyczać filmy. Na początku udostępnione będzie chociaż pięć tytułów wyświetlane w ramach Sundance Film Festival, nad którym YouTube ma patronat, ale z od czasu do czasu podaż ma pozostać rozszerzona.Wnioski o kredyty studenckie wypada składać już teraz. atoli kryteria decydujące o ich przyznaniu będą znane wówczas w grudniu - pisze "Rzeczpospolita". Według gazety, preferencyjne kredyty dla studentów i doktorantów cieszą się coraz mniejszą popularnością. Producenci mleka mogą do piątku wnioskować do Agencji Rynku Rolnego o udzielenie wsparcia finansowego ze środków przyznanych przez Komisję Europejską. Do podziału w całym kraju jest 20 milionów 200 tysięcy euro. Selena FM SA, spółka z Grupy Selena - prowadzącego działalność na całym świecie holdingu firm zajmujących się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej - nabyła od spółki Boryszew SA 100% akcji w Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacyjnych "Izolacja - Matizol" SA z Gorlic.

Włoski Fiat czeka na pół miliarda euro od państwa. Nie chodzi o pomoc, lecz o pieniądze, które włoski koncern musiał wyłożyć, aby klienci mogli kupić jego samochody z obiecywaną przez rząd zniżką.

Federacja Rosyjska nie podpisze dzień dzisiejszy w Warszawie umowy gazowej z Polską. Rosyjscy rozmówcy reportera RMF FM Krzysztofa Zasady zdementowali wcześniejsze zapowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka w tej sprawie. Serial z udziałem PGNiG i Gazpromem Export trwa w najlepsze. Od kilku miesięcy Lechistan nie może dogadać się z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Polscy przedstawiciele raz jeszcze udali się od Moskwy. - Polskie przemysł górniczy Naftowe i Gazownictwo przekaże w środę, po powrocie przedstawicieli spółki, informacje na materia rozmów z Gazpromem Export - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Czy to oznacza, że efektów rozmów brak?

Ceny żywności w I kwartale tego roku będą rosły wolniej niż w analogicznym okresie 2009 roku, a w całym roku nie będą czynnikiem inflacjogennym - wynika z analizy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. szef Trakcji Polskiej Maciej Radziwiłł widzi pewne oznaki ożywienia w gospodarce i spodziewa się wkrótce serii nowych kontraktów ogłaszanych przy użyciu PKP PLK. W tym roku przychody spółki sięgną 740-750 mln zł, w 2010 roku mogą wynieść 1 mld zł, o ile nastąpi wzrost zamówień na rynku kolejowym. Ruszają ostatnie prace nad nowym systemem operacyjnym Google. firma opublikowała w czwartek prosty kod pierwotny swojego najnowszego dziecka - Chrome OS, jaki zaraz zasili przede wszystkim mobilne komputery.Some countries may suffer double-dip recessions if they exit strategies taken to battle the global financial crisis too early, the head of the International Monetary Fund said on Monday. Ewentualne przejęcie BZ WBK z wykorzystaniem PKO BP miałoby neutralny wpływ na gałąź finansowy - poinformował PAP przewodniczący KNF Stanisław Kluza. W styczniowym rankingu funduszy inwestycyjnych zaszła jedna odmiana w gronie liderów, inaczej pośród funduszy, które w horyzoncie 3-letnim mają najwyższą notę 5a. UniKorona rozmowny (UniFundusze FIO), po wielu miesiącach utrzymywania się w tym gronie, otrzymał w styczniu słabsze noty w obu horyzontach: 4a w 36- miesięcznym i 3a w 12-miesięcznym.

Kolejna zapaść na rynkach


dodatkowy nocna zjawa na światowych rynkach. Zagraniczne waluty mocno drożeją, w trakcie gdy giełdowe indeksy lecą w dół. Winowajcą tego zamieszania tym pospołu są Węgry. Nieodpowiedzialni politycy z rządu Viktora Orbana straszyli zapaścią kraju - zdaniem specjalistów w żaden sposób niepotrzebnie.

produkcja przemysłu Japonii w IV 2010 rdr zgodna z szacunkami


wyrób przemysłowa Japonii wzrosła w kwietniu 2010 r. o 1,3 proc. mdm, po wzroście w marcu o 1,2 proc. - poinformowało w końcowych wyliczeniach japońskie ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w poniedziałkowym komunikacie.

BGK uruchomił wypłatę unijnych pieniędzy


Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił w czwartek pierwsze wypłaty dla korzystających z większości unijnych programów - poinformował na konferencji prasowej pryncypał BGK Tomasz Mirończuk. Od 4 do 10 stycznia do BGK wpłynęły wnioski o płatność na łączną kwotę 10,6 mln zł.

pożyczka całościowy w okolicach 50 proc.


W 2010 roku, zobowiązanie publiczny w relacji do PKB wg metodologii krajowej ukształtuje się niżej poziomu 55 proc., a po I kw. 2010 r. MF sfinansował 39 proc. potrzeb pożyczkowych brutto - poinformował PAP podsekretarz finansów Dominik Radziwiłł.

Senat: ARiMR będzie mogła obniżać wypłacane rolnikom dopłaty


filia Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła potrącać rolnikom część dopłat, gdy zadeklarowany dzięki nich obszar, za jaki mogą otrzymać pieniądze, przekroczy ten potwierdzony przez Agencję - zdecydował w piątek Senat.

Złoty pod kreską


Czwartek upłynął relatywnie spokojnie - na rynku nie pojawiły się żadne nowe decyzje, ani wypowiedzi na zagadnienie przyszłości strefy euro, które mogłyby zawirować rynkiem. acz mimo to eurodolar w czwartek poruszał się w kanale - pomiędzy 1.23 a 1.2430.

Grad: Sprzedaż "Bogdanki" OFE gwarantuje augmentacja


minister skarbu Aleksander zatrzęsienie powiedział w czwartek w Sejmie, że sprzedaż akcji kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" Otwartym Funduszom Emerytalnym gwarantuje jej dodatkowy rozwój. Podkreślił, że decyzja ta była zgodna z wolą załogi i zarządu spółki.

Jest układ ws. bankrutującej Grecji


Przywódcy Francji i Niemiec, prezes rady ministrów Grecji i szefowie Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji-ogłosił w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

sejm znowelizował ustawę o NBP


niższa izba parlamentu jednogłośnie znowelizował w piątek ustawę o Narodowym Banku Polskim, która doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego m.in. w razie jego śmierci.

Ruszyła struktura morskiego odcinka Gazociągu Płn.


W piątek ruszyła budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jedną z największych zalet Gazociągu jest to, że umożliwi on bezpośrednie dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zach., omijając terytoria tranzytowe.

Fitch downgrades Mexico due to lack of reforms


Mexico, hit by a severe recession and dwindling oil revenue, suffered another blow on Monday when Fitch ratings agency downgraded the country's debt for the first time in more than a decade.

Millennium obniżył rekomendację dla Puław


- Analitycy Millennium DM, w raporcie z 25 listopada obniżyli rekomendację dla Zakładów Azotowych Puławy do "redukuj" z "neutralnie" ustalając cenę docelową akcji spółki na 64,1 zł. Raport został wydany niedaleko cenie akcji ZA Puławy na poziomie 71,5 zł, a w czwartek o godz. 11.40 płacono za nie 72,6 zł.

napad z biurka prezydenta do Trybunału


Prezydent Lech Kaczyński nie podpisał ustawy o SKOK-ach. W ostatniej chwili skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego - pisze "Rzeczpospolita". Oznacza to, że oszczędności w przybliżeniu 2 milionów Polaków należących do Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych nie szybko trafią pod państwowy kuratela Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak Polacy oszczędzają na rachunkach?


W specjalnych punktach finansowych, tzw. okienkach kasowych, rachunki m.in. za gaz i energię opłaca 21 proc. Polaków, z czego 8 proc. płaci je w supermarketach - poinformował urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W kolejnych dniach globalne nastroje ważne dla rynków


W kolejnych dniach tok PLN natomiast bazar długu będą uzależnione od globalnych nastrojów. Zdaniem dilerów, w dłuższej perspektywie z większym natężeniem prawdopodobne jest umocnienie złotego i ubytek rentowności obligacji.

Jeśli szukasz w Zakopanem adwokata pomożemy ci rozwiązać każdy problem prawny. Nasz adwokat Zakopane posiada niezbędne doświadczenie, aby skutecznie reprezentować przed sądem zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze. Nasz adwokat Zakopane od wielu lat prowadzi kancelarię adwokacką w Zakopanem oraz w Rabce Zdrój. Jeśli chcesz, żeby pomógł ci adwokat w Rabce Zdroju znajdziesz tam również naszą kancelarię. Od wielu lat adwokat Zakopane pomaga mieszkańcom Zakopanego rozwiązywać problemy z zakresu prawa gospodarczego oraz prawa rodzinnego.