Erste: w 2010 roku PKB polski wzrośnie o 2,2%, złoty ma potencjał do umocnienia


W ocenie analityków Erste, PKB własny w 2009 roku wzrósł o 1,3%. Z kolei w tym roku prężność polskiej gospodarki wzrośnie do ok. 2,2%. Złoty ma potencjał do umocnienia na koniec roku do około 3,7 zł za euro - czytamy w raporcie Global Strategy banku Erste.

NFZ nie przewiduje konkursu na świadczenia zdrowotne w 2010 r. Mają być one zakontraktowane na podstawie aneksów do tegorocznych umów ze świadczeniodawcami - poinformowali w środę przedstawiciele NFZ i ministerstwa zdrowia na konferencji ZOZ 2009. Spada kwota pasażerów korzystających z polskich lotnisk. Z podanych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że od początku roku do końca września obsłużyły one ponad 14,7 mln osób. To o ok. 1,6 mln osób (ponad 10 proc.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. We wtorek rozpoczęła się kolejna tura negocjacji pomiędzy przedstawicielami zarządu PZU i związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia w grupie. Rozmowy mają potrwać do 10 marca."Notebook z modemem za 1 zł", "Najszybszy internet w komórce. Bez limitu", "Telefonia cyfrowa za 1 zł przez 2 miesiące" – m.in. takimi hasłami Aster, Vobis zaś telefonista sieci Era kusiły konsumentów. W ten sposób - podług Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - firmy wprowadzały konsumentów w błąd. Teraz w sumie muszą odpłacić się ponad 9 mln zł kary. rozpowszechnianie płatne społem "Gazety Wyborczej", wydawanej za pomocą Agorę, wyniosło w grudniu 2009 roku 346.956 sztuk i było o 17,6 proc. niższe niż rok już - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Po zapaści spowodowanej kryzysem rynek komórek powróci do wzrostów - szacują eksperci z firmy Strategy Analytics. Ich zdaniem w ostatnich trzech miesiącach roku giełda na nowo pójdzie w górę - po czterech kolejnych kwartałach na minusie. Ma się tak jeżyć się głównie na skutek sprzedaży świątecznej.

model budowy elektrowni atomowej na Białorusi, tuż blisko granicy z Litwą, jest niebezpieczny - oświadczyła sekretarka białoruskiej społecznej komisji ekspertów ds. ekologii Taciana Nowikowa.

artykuł nasz Brutto Rosji spadł w III kwartale 2009 r. o 8,9 proc. rdr - poinformowała w czwartek w komunikacie Federalna Służba Krajowej Statystyki. Najzyskowniejszych ofert depozytów należy szukać wśród tych z codzienną kapitalizacją. Najwyższe procent oferują obecnie Noble Bank, kwintesencja Bank i Polbank na swoim konie oszczędnościowym – wynika z analizy Expandera. Najniższe oprocentowanie mają jakkolwiek lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.

Wczorajsza posiedzenie zakończyła się wzrostem indeksów, a wszystkie główne indeksy wytyczyły nowe średnioterminowe maksima. intensywność wzrostu nie była znacząca, ale zamknięcie w rejonie czy na dziennych maksimach zapewnia pozytywną wymowę sesji i sugeruje walkę o wyższe poziomy. W kwietniu oceny koniunktury w gospodarce poprawiły się. Barometr IRG SGH w ciągu kwartału wzrósł o nieomal 14 pkt, a w ciągu roku o nad 22 pkt i wyniósł minus 2 pkt - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej Strona popytowa nie przestaje przeważać na amerykańskich parkietach. Coraz mocniej uwydatnia się hegemonia kupujących, którzy pomimo kiepskich informacji z tamtejszej gospodarki nie zwalniają tempa.SAP AG (SAP) will be headed by dual chief executives for the long term, Chairman Hasso Plattner said Monday, a day after the supervisory board decided not to prolong CEO Leo Apotheker's contract and reinstated its previous structure. drugi raz nie najlepsze nastroje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Notowania w środę zaczęły się ok. 2-procentowymi spadkami, a koło południa WIG20 znalazł się już 3,8 proc. na dole wtorkowego zamknięcia. Bank newralgiczny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Skype na sprzedaż


Internetowy dryblas eBay zapowiedział, że sprzeda firmę Skype, świadczącą usługi w zakresie telefonii internetowej. Nabywcą ma być grupa międzynarodowych inwestorów.

naczelny na cztery miesiące


Po czterech miesiącach prezesury, ze stanowiska szefa Axel Springer Polska, odchodzi Marek Sowa. - Zdecydowałem się toczyć się karierę poza organizacją - napisał w komunikacie do pracowników wydawnictwa. Na jego punkt eksperymentalnie został powołany Andreas Tilk.

Niemcy odpowiednio oceniają inwestycje w Polsce


nieomal 90 proc. niemieckich przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Polsce, jest zadowolonych z tej decyzji - wynika z badania przeprowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Sawicki: dwa baty więcej środków na dopłaty do ubezpieczeń


ponad dwa chłosta więcej środków niż zanim rokiem przeznaczono w tym roku na rządowe dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - poinformował w środę minister rolnictwa Marek Sawicki.

Bernanke zatrzymał byczą ofensywę


przebieg piątkowej sesji na globalnych rynkach finansowych nie był najlepszy i został w głównej mierze skierowany za pomocą czwartkową wypowiedź szefa Fed.

43 proc. Polaków na widok reklamy zmienia kanał tv


43 proc. Polaków w wieku 15 lat i więcej przyznaje, że gdy ale wręcz w telewizji pojawia się dom wielorodzinny reklamowy, zwykle sprawdza, co jest w tym czasie emitowane na innych kanałach - wynika z sondażu Ipsos. Badani deklarują, że powodem takiej reakcji jest ogólny ilość reklam w polskiej telewizji, które ich nudzą lub irytują.

Niemieckie zakupy Azotów Tarnów


Mianem wydarzenia określa "Parkiet" możliwość zakupu niemieckiej firmy chemicznej z wykorzystaniem Azoty Tarnów.

Wzrosty na giełdzie po oświadczeniu szefa Fed


Giełda nowojorska zareagowała w środę wzrostami na oświadczenie prezesa Fed Bena Bernanke, że stopy procentowe pozostaną w najbliższym czasie niskie, co oznacza niski wartość kredyów niezbędnych dla ożywienia gospodarki. Bernanke w swym copółrocznym sprawozdaniu dla Kongresu dość pozytywnie ocenił też stan gospodarki.

wybiórczy hurraoptymizm


Wczorajsza posiedzenie zakończyła się wzrostem indeksów, a relatywnie silniej zachowały się indeksy małych i średnich spółek. W tym segmencie można doszukać się na wykresach hiperbol wzrostowych, które bez wątpienia muszą cieszyć posiadaczy akcji, ale z drugiej strony wskazuje na fazy choć selektywnego hurraoptymizmu.

ECB's Liikanen: Strong FX Fluctuations Bad For Econ Stability


Strong exchange rate fluctuations are undesirable as they increase economic uncertainty, European Central pula Governing Council member Erkki Liikanen said in a speech in Finland at the weekend.

Stacje benzynowe podnoszą ceny paliw na święta


dzięki ostatnie tygodnie ceny nie zmieniały się, a od czwartku nagle podskoczyły o średnio 5 groszy. To znaczy, że tankowanie podrożało o parę złotych. Właściciele stacji tłumaczą, że to za pośrednictwem rosnące ceny ropy, a to notorycznie dobra usprawiedliwienie do podwyżek.

załoga boją się iść na "tacierzyński"


tylko 75 z chociażby 325 tys. uprawnionych mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego w styczniu 2010 roku - ustalił w ZUS "Dziennik Gazeta Prawna".

Hockuba: odtwarzanie NBP jest ostrożnie optymistyczna


Zdaniem członka zarządu Narodowego Banku Polskiego Zbigniewa Hockuby październikowa projekcja NBP jest ostrożnie optymistyczna.

Chiny zainwestują w wenezuelski przemysł naftowy 16 mld dolarów


Wenezuela i Chiny podpisały w sobotę bezprecedensowe porozumienie przewidujące zainwestowanie dzięki stronę chińską 16 mld dolarów w przemysł wydobywczy ropy naftowej w bogatym w złoża tego surowca basenie rzeki Orinoko,na wschodzie Wenezueli.

DI BRE Banku mówi o unikaniu akcji


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w raporcie miesięcznym z 7 kwietnia obniżyli rekomendację dla 16 spółek, podwyższyli dla jednej - Kopeksu.

Jeśli szukasz w Zakopanem adwokata pomożemy ci rozwiązać każdy problem prawny. Nasz adwokat Zakopane posiada niezbędne doświadczenie, aby skutecznie reprezentować przed sądem zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze. Nasz adwokat Zakopane od wielu lat prowadzi kancelarię adwokacką w Zakopanem oraz w Rabce Zdrój. Jeśli chcesz, żeby pomógł ci adwokat w Rabce Zdroju znajdziesz tam również naszą kancelarię. Od wielu lat adwokat Zakopane pomaga mieszkańcom Zakopanego rozwiązywać problemy z zakresu prawa gospodarczego oraz prawa rodzinnego.